تبلیغات
ستاد اقامه نماز شهرستان الیگودرز - نماز در سیره علوی جایگاه شاخص و بارزی دارد

ستاد اقامه نماز شهرستان الیگودرز
 
%d9%85%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%a8-%d9%85%d8%b1%d8%a8%d9%88%d8%b7-%d8%a8%d9%87-%d9%86%d9%87%d8%ac%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d8%a8%d9%84%d8%a7%d8%ba%d9%87-%d9%88-%d8%b3%db%8c%d8%b1%d9%87-%d8%b9%d9%84%d9%88%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%b3%d8%a7%d8%af%d9%87-%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af

مسئول کانون تخصصی نمازاستان لرستان:

گروه اندیشه: حجت‌الاسلام مرادی با اشاره به اینکه مطالب مربوط به نهج‌البلاغه و سیره علوی باید با زبان ساده و روز باشد، گفت: محققان باید بتوانند مسائل و مطالب نهج‌البلاغه و سیره علوی را متناسب با نیاز جامعه به مردم تزریق کنند

حجت‌الاسلام علیرضا مرادی، مسئول کانون تخصصی نماز استان لرستان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، با اشاره به ضرورت برگزاری همایش‌های مذهبی در این برهه از زمان، گفت: برگزاری همایش‌هایی مانند سیره علوی یکی از عوامل گسترش فرهنگی دینی است که باعث گسترش فرهنگ مطالعه متون دینی می‌شود.

وی با اشاره به پدید آمدن عرفان‌های نوظهور در جوامع امروزی، اظهار کرد: خیلی از افراد با سوء‌استفاده از این عرفان‌ها که جایگاه و سندیت ندارند، و با استفاده از الفاظ و جملات جذاب مردم را جذب خود کرده و گمراه می‌کنند.

حجت‌الاسلام مرادی افزود: این درحالی است که ما مسلمانان متون دینی مانند کتاب نهج‌البلاغه را داریم که به مراتب از آن عرفان‌های کاذب بلند مرتبه‌تر و بهتر است که می‌تواند به‌راحتی با مردم ارتباط برقرار کرده و آن‍‌ها جذب خود کند، و این نکته را باید در نظر گرفت که یکی از ضرورت‌های برگزاری همایش‌هایی مانند سیره علوی آشنایی مردم به‌ویژه جوانان با یکی از بزرگ‌ترین متون دینی ما یعنی نهج‌البلاغه است.

مسئول کانون تخصصی نماز لرستان با اشاره به اهمیت نهج‌البلاغه، عنوان کرد: یکی از مباحثی که در برگزاری این همایش باید به آن توجه کرد، نهج‌البلاغه است، چراکه در این کتاب به‌صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به خیلی از مباحثی که امروزه مسلمانان و جامعه اسلامی به آن نیاز دارند، اشاره شده است.

وی ادامه داد: در این کتاب گران‌بها مطالبی درمورد مسائل توحیدی، عقاید اسلامی، اصول دین، اخلاق، تهذیب، تزکیه نفس، سیاست حکومت‌داری، روابط خانوادگی، مسائل جنگ، سیاست، و حتی درمورد غیبیات، علم و حکمت وجود دارد.

حجت‌الاسلام مرادی با بیان اینکه دنیای غرب نماد دین‌ستیزی است به‌طوری که منشأ بیشتر عرفان‌های نوظهور کشورهای غربی هستند، اذعان کرد: کشورهای غربی با وجود این‌که دین ستیز هستند اما به این نتیجه رسیده‌اند که اگر از دین و مذهب برای درمان بیماری‌های روحی و روانی استفاده کنند به نتیجه می‌رسند.

مسئول کانون تخصصی نماز لرستان افزود: امروزه کشورهای غربی برای درمان بیماری‌های روحی و روانی از اخلاق درمانی و معنویت درمانی استفاده می‌کنند، و این درحالی است که ما مسلمانان با وجود داشتن کتاب‌های مانند نهج‌البلاغه و مفاتیح در آن‌ها دعاهای بسیاری برای تسکین دردهای روحی ذکر شده است، باید از داروهای آرام‌بخش و شیمیایی که ساخته کارخانه‌های غربی است استفاده کنیم که این جای تأسف دارد.

چهره حضرت علی(ع) در هیچ جا مانند نهج‌البلاغه معرفی نمی‎شود

وی با اشاره به اهمیت نهج‌البلاغه و این‌که چهره حضرت علی(ع) در هیچ‌جا مانند نهج‌البلاغه معرفی نمی‎شود، تصریح کرد: زمانی‌که می‌گوییم نهج‌البلاغه یعنی حضرت امیرالمؤمنین علی(ع)، و حیدر کرار یعنی کسی‌که اگر هر انسانی شناختی حتی اندک از او داشته باشد آرزو دارد که مانند او باشد، چراکه حضرت علی(ع) در مقام والای انسانیت قرار دارد و نمونه کامل مسلمانی است.

حجت‌الاسلام مرادی با بیان اینکه زمانی که نام نهج‌البلاغه آورده می‌شود، منظور خود حضرت علی(ع) است، بیان کرد: نهج‌البلاغه کتاب معرفی حضرت علی(ع) به جهانیان است، ولی متأسفانه حضرت علی(ع) خوب به مردم معرفی نشده و همچنین به‌درستی شناسایی نشده است، و اگر می‌خواهیم این شخصیت گران‌قدر را شناسایی کنیم باید در نهج‌البلاغه به جست‌وجوی آن باشیم.

مسئول کانون تخصصی نماز لرستان، گفت: نهج‌البلاغه خیلی مسائل جامعه را پوشش داده است و کسی که خودش در این وادی‌ها سیر و سلوک نداشته باشد نمی‌تواند به این راحتی و سلیس مسائل را ترسیم کند، پس نتیجه می‌گیریم که حضرت علی(ع) تمام این مراحل را گذرانده و به این مقام والا رسیده است که مجموع خطبه‌ها و نامه‌های او چنین کتاب با ارزشی را تشکیل داده است که می‌توان برای همیشه تاریخ از آن الگو گرفت.

وی با اشاره به این‌که در دنیای امروزی که ما در آن زندگی می‎کنیم، یکی از تأثیرگذارترین چیزها روی مردم، ادبیات است، عنوان کرد: خیلی از اوقات یک سخنران ساعت‌ها سخن می‌راند اما نمی‌تواند حق مطلب و آن‌چه را که در ذهن دارد بیان کند، اما یک بیت شعر به‌راحتی می‌تواند جان کلام را به مخاطب انتقال دهد.

حضرت علی(ع) شاهکارهای ادبی بی‌نظیری دارد

حجت‌الاسلام مرادی با اشاره به شاهکارهای ادبی بی‌نظیری که حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه دارد، ادامه داد: به‌عنوان مثال، حضرت علی(ع) یک بیت دارد که با خواندن آن زبان حرکت نمی‌کند و یا یک بیت دیگر دارد که لب‌ها به هم نمی‌خورند، در جایی دیگر یک رباعی دارد که اگر به‌صورت عمودی و یا افقی آن را بخوانی مانند هم است و حتی کوچک‌ترین تغییری نمی‌کند.

مسئول کانون تخصصی نماز لرستان افزود: در جایی دیگر یک بیت از حضرت علی(ع) وجود دارد که اگر آن‌را از اول به آخر و یا از آخر به اول بخوانی یک‌طور است، حضرت علی(ع) یک خطبه دارد که بدون «الف» است و این درحالی است که در زبان عربی حرف «الف» جایگاه مهمی دارد، و در جایی دیگر خطبه‌ای می‌بینیم که بدون نقطه است.

شگفتتی‌های نهج‌البلاغه برای مردم معرفی شود

وی با اشاره به اینکه این شاهکارها و شگفتی‌ها در همایش سیره علوی باید نمود پیدا کند، اظهار کرد: بعد از قرآن کریم نهج‌البلاغه کتابی است که بزرگ‌ترین دستورات زندگی مادی و معنوی در آن ذکر شده است، و در عین حال تنها منبع موثق و محکم در رابطه با حضرت علی(ع) است که می‌تواند نقش بسزایی در ترویج فرهنگ علوی داشته باشد.

حجت‌الاسلام مرادی، با بیان این‌که، مشکلات اجتماعی و اقتصادی در دنیا وجود دارد که زمانی که به نهج‌البلاغه رجوع می‌کنیم، می‌بینیم که درباره همه این مشکلات صحبت کرده است، اذعان کرد: در نهج‌البلاغه درمورد قناعت، مدیریت اقتصادی، فرهنگ پیشگیری از اصراف، ساده‌زیستی و مسائلی از این دست که همه در اقتصاد تأثیرگذار هستند، صحبت کرده است، و حضرت علی(ع) در این‌باره می‌فرماید: اگر فقط 10 درصد از افراد جامعه را وادار کنیم بخشی از درامد خود را برای گرفتاری مردم هزینه کنندف دیگر در جامعه کسی را پیدا نمی‌کنیم که محتاج و نیازمند باشد.

تعامل خوبی بین مردم و نهج‌البلاغه ایجاد شود

مسئول کانون تخصصی نماز لرستان، با اشاره به این‌که باید تعامل خوبی بین نهج‌البلاغه و مردم ایجاد شود، تأکید کرد: هرآن‌چه در نهج‌البلاغه به آن اشاره شده است براساس نیازهای مردم است و این نکته را باید در نظر داشت که مردم تا زمانی‌که نهج‌البلاغه را درک نکنند و متوجه نشوند که چه تأثیری در زندگی آن‌ها دارد، به‌دنبال کتاب و سیره علوی نمی‌روند.

وی با بیان این‌که نماز در سیره علوی جایگاه شاخص و بارزی دارد، تصریح کرد: یکی از نکاتی که در این همایش باید به‌دنبال آن باشیم این است که نماز را از نظر فرهنگی بین مردم جا بیاندازیم، و اهمیتی که حضرت علی(ع) به مسئله نماز می‌دهد را به مردم نشان دهیم.

حجت‌الاسلام مرادی افزود: نمونه بارز اهمیت حضرت علی(ع) به نماز این است که خود در محراب نماز و عبادت به شهادت رسید و یا این‌که در نامه‌ای که به مالک اشتر و یا دیگر کارگزارن نوشته، اولین توصیه‌ای که انجام می‌دهد این است که در هنگام اذان مسائل کشوری، لشگری و حتی شخصی را کنار گذاشته و ابتدا نماز را بخوانید، البته نماز باید اول وقت باشد؛ نه قبل از وقت و نه بعد از وقت، و آخرین توصیه حضرت علی(ع) در زمانی که ضربت خورده بود، توصیه به خواندن نماز بود.

مسئول کانون تخصصی نماز‌ لرستان با اشاره به صنعتی بودن جهان امروز، عنوان کرد: امروزه مردم مشکلات زیادی دارند که همواره به‌دنبال کلیدی هستند که بتواند راه‌گشا باشد که در این راه مروجان، محققان و پژوهشگران دین باید مطالب نهج‌البلاغه را که متناسب با مشکلات روز است استخراج کرده و با زبان ساده، سلیس و روز بیان کنند، همان‌گونه که خداوند در آیه 4 سوره مبارکه ابراهیم می‌فرماید: «وَمَا أَرْسَلْنَا مِن رَّسُولٍ إِلاَّ بِلِسَانِ قَوْمِهِ لِیُبَیِّنَ لَهُمْ فَیُضِلُّ اللّهُ مَن یَشَاءُ وَیَهْدِی مَن یَشَاءُ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ؛ و ما هیچ پیامبرى را جز به زبان قومش نفرستادیم تا حقایق را براى آنان بیان کند پس خدا هر که را بخواهد بى‏‌راه مى‏‌گذارد و هر که را بخواهد هدایت مى‏‌کند و اوست ارجمند حکیم».  

معرفی عرفان حقیقی نهج‌البلاغه و سیره علوی به جوانان

وی با بیان این‌که اگر عرفان حقیقی نهج‌البلاغه و سیره علوی در قالب همایش به جوانان معرفی شود، تأثیر زیادی دارد، عنوان کرد: در رابطه با نهج‌البلاغه علمای بزرگی مانند آیت‌الله مکارم شیرازی، علامه جعفری و علمای دیگر مانند استاد انصاری، ترجمه‌ها و تفسیرها نوشته‌اند اما یک مشکل و خلاء بزرگ در همه آن‌ها وجود دارد که باعث مهجور شدن نهج‌البلاغه شده است.

حجت‌الاسلام مرادی افزود: حضرت علی(ع) نهج‌البلاغه را با یک ذوق عرفانی نوشته است، و این در حالی است که در ترجمه‌های این کتاب با ارزش این زوق عرفانی وجود ندارد، و ما نتوانسته‌ایم این زوق عرفانی را برای مردم به درستی بیان کنیم.

مسئول کانون تخصصی نماز لرستان با اشاره به این‌که اگر مردم کمتر به طرف مطالعه نهج‌البلاغه می‌روند، دلایل متعددی دارد، اظهار کرد: جوانان امروزه بیشتر درگیر اینترنت و ابزار روز هستند، و کمتر کسی همت می‌کند که به‌دنبال کتابی قطور مانند نهج‌البلاغه برود، که را ه‌حل این معضل این است که مطالب نهج‌البلاغه را دسته‌بندی کرده و در قالب کتابچه‌ها توزیع کنیم.

وی با اشاره به این‌که عدم احساس نیاز فرهنگی و اخلاقی بین مردم از دیگر علل روی نیاوردن به نهج‌البلاغه است، تصریح کرد: باید این نیاز فرهنگی و اخلاقی برای مردم جا افتاده و در درون آن‌ها به‌وجود بیاید مردم که بدانند به چه چیزهایی نیاز دارند، که این کار متولیان فرهنگی است.

حجت‌الاسلام مرادی با اشاره به این‌که مطالب مربوط نهج‌البلاغه و سیره علوی باید با زبان ساده و روز باشد، عنوان کرد: محققان باید بتوانند مسائل و مطالب نهج‌البلاغه و سیره علوی را متناسب با نیاز جامعه به مردم تزریق کنند.

مسئول کانون تخصصی نماز لرستان در پایان اذعان کرد: محققان و پژوهشگران دینی ما زحمات فراوانی کشیده‌اند اما جوابگوی نیازهای جامعه نیست به‌طوری‌که نتوانسته است مردم را در زمینه شناخت سیره و فرهنگ علوی اغنا کند، پس در نتیجه باید تلاش خود را چند برابر و بیشتر کنند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 10 آذر 1393 توسط ستاداقامه نماز شهرستان الیگودرز
تمامی حقوق مطالب برای ستاد اقامه نماز شهرستان الیگودرز محفوظ می باشد