تبلیغات
ستاد اقامه نماز شهرستان الیگودرز - نماز سدی محكم در مقابل فحشا در جامعه است

ستاد اقامه نماز شهرستان الیگودرز
 

حجت الاسلام و المسلمین رفیعی گفت: برای جوانان باید كاربرد‌ها و آثارنماز گفته شود و كسی كه نماز می‌خواند كمتر خطا می‌كند و بر همین اساس می توان گفت نماز سدی محكم در مقابل فحشا در جامعه است.


به گزارش خبرگزاری تسنیم حجت الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی كه در اجلاس یاوران نماز سازمان بهزیستی در مجتمع یاوران مهدی قم سخن می‌گفت با اشاره به اهمیت نماز در اسلام اظهار كرد: بحث نماز بحث كلیدی و مهم است و بیش از هزار كتاب در رابطه با نماز تا به امروز نوشته شده است و در قرآن نیز بر این موضوع تاكید شده و شعار امام زمان در زمان ظهور است.

وی افزود: امام زمان با اولویت‌ترین اقداماتش نماز و زكات و امر به معروف و نهی از منكر است و در رابطه با اهمیت نماز در اسلام می‌توان به این مورد اشاره كرد كه زمانی كه اسلام آمد تنها حكمی كه به صورت محكم درمدینه وجود داشت‌‌ همان نماز است.

حجت الاسلام و المسلمین رفیعی با اشاره به حدیثی در رابطه با نماز از پیامبر اسلام خاطرنشان كرد: وجود مقدس رسول خدا فرمودند كه نماز ستون دین است و ده خاصیت در نماز وجود دارد كه همه این خواص در دو دسته آثار سلبی و ایجابی وجود دارد.

وی تصریح كرد: نماز یك سری از امور را از بین می‌برد و جلو فحشا و منكر را می‌گیرد و در همین رابطه در سوره‌ای از قران خدا از انسان گله می‌كند و می‌گوید كه انسان‌ها حریص هستند و در زمان نیاز خدارا صدا می‌زنند و تا مشكلاتشان برطرف می‌شود دیگر خدا را فراموش می‌كنند مگر انسان‌هایی كه نماز می‌خواند.

استاد حوزه و دانشگاه تاكید كرد: به پیامبر گفتند كه فردی در مدینه است كه روز‌ها نماز می‌خواند و شب‌ها دزدی می‌كند و رسول خدا درباره این فرد تاكید كرد كه كاری با او نداشته باشید زیرا او دزدی را به آرامی كنار می‌گذارد.

وی تاكید كرد: بعضی جوان‌ها می‌گویند كه نماز به چه دردی می‌خورد كه در جواب می‌توان گفت كه نماز اثر ایجابی دارد به گونه‌ای كه انسان یك نظارتی را احساس می‌كند در همین رابطه پیامبر فرمودند كه نماز ده خاصیت دارد و از همین رو باید نماز را محبوب جلوه داد.

حجت الاسلام و المسلمین رفیعی با بیان اینكه نماز زینت صورت انسان است و قلب را نورانی می‌كند و انسان احساس ارامش می‌كند ودر قبر مونس انسان است افزود: زمانی كه حضرت مریم از دنیا رفت حضرت عیسی بسیار ناراحت شد و از آنجایی كه او می‌توانست مرده‌ها را زنده كند به مادرش گفت كه آیا میل داری كه من به این دنیا برگردانمت و او گفت كه راضی به این كار نیستم اما می‌خواهم كه برگردم تا بتوانم باز در این دنیا نماز بخوانم.

وی خاطرنشان كرد: یكی دیگر از خواص نماز این است كه رحمت را بر انسان نازل می‌كند مخصوصا نماز جماعت كه در دین بسیار بر روی آن تاكید شده است.

استاد حوزه و دانشگاه در رابطه با دیگر خواص نماز در زندگی گفت: نور انسان است و پرونده انسان را سنگین می‌كند و در بهشتب به منزله پول است و حجاب برای آتش است.

وی تاكید كرد: اگر نماز قبول شود دیگر عبادات نیز قبول می شود و در دسته‌ای از روایات آمده اولین چیزی كه در روز قیامت می‌پرسند توحید است و دسته دیگر از روایات تاكید می‌كند كه نماز مورد سوال قرار می گیرد.

رفیعی گفت: پیامبر خدا فرمود مردم در رابطه با نماز به چهار دسته تقسیم می‌شوند یك دسته نماز را می‌خوانند اما حواسشان جمع نماز نیست.

وی در همین رابطه به فرمایشی از حضرت امام (ره) اشاره كرد و افزود: امام در كتاب چهل حدیث می‌گوید كه برای اینكه در نماز حضور قلب داشته باشید باید نماز را در زمانی خواند كه فراقت زمان داشته باشید.

رفیعی خاطرنشان كرد: خدا به انسانهایی كه در زمان نماز حواسشان نیست ویل می‌دهد كه ویل نفرین خدا بوده و مخصوص جهنم است و دسته دوم نیز گاهی نماز می‌خوانند و گاهی نمی‌خوانند كه این دسته نیز گمراه هستند و نماز را ضایع می‌كنند.

وی در ادامه افزود: دسته سوم دسته‌ای هستند كه نماز نمی‌خوانند و این افراد به گفته پیامبر در صغر كه بد‌ترین جای جهنم است جای دارند اما عده‌ای هستند كه در نماز توجه لازم را دارند این افراد در بهشت جای دارند.

رفیعی افزود: برای جوانان باید كاربرد‌ها و آثارنماز گفته شود و كسی كه نماز می‌خواند كمتر خطا می‌كند و بسیار افرادی بودند كه به علت نماز گناه و معصیت را كنار گذاشته‌اند.

انسان با نماز خواندن می‌تواند به آرامش برسد و همچنین نماز روحیه تواضع می‌آورد و وقتی كه بهترین جای بدن را روی خاك می‌گذاریم نشان از تواضع دارد.

وی تاكید كرد: نماز سبب تحكیم بنیان خانواده‌ها است و افرادی كه نماز می‌خوانند كمتر وارد بسیاری از كش مكش‌ها می‌شوند.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح كرد: درزمان مرحوم آقای قاضی در نجف جوانی به نام قاسم بود كه جز الوات بود اما با ادب بود و به مرحوم قاضی همواره احترام می‌گذاشت از همین رو روزی آیت الله قاضی به او گفت می‌خواهم كه امشب در دل شب نماز شب بخوانی و او هنگامی كه این كار را كرد ارتباطی برقرار شد و انسان دیگری شد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 26 دی 1392 توسط ستاداقامه نماز شهرستان الیگودرز
تمامی حقوق مطالب برای ستاد اقامه نماز شهرستان الیگودرز محفوظ می باشد