تبلیغات
ستاد اقامه نماز شهرستان الیگودرز - بهترین فضاها باید به نمازخانه‌ها اختصاص یابد

ستاد اقامه نماز شهرستان الیگودرز
 
»بهترین فضاها باید به نمازخانه‌ها اختصاص یابد

 جنتی در هفتمین گردهمایی تقدیر از فعالان اقامه نماز:بهترین فضاها باید به نمازخانه‌ها اختصاص یابد/كاری كن...........
بهترین فضاها باید به نمازخانه‌ها اختصاص یابد 1392-8-28

 جنتی در هفتمین گردهمایی تقدیر از فعالان اقامه نماز:
بهترین فضاها باید به نمازخانه‌ها اختصاص یابد/كاری كنیم كه نوجوان نماز را یار بداند نه بار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فرهنگ نماز اول وقت باید در بین ادارات و ارباب رجوع‌ها نهادینه شود. بهترین فضا باید در هر مكانی به نمازخانه اختصاص یابد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، هفتمین گردهمایی تقدیر از فعالان اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام ابوترابی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در سالن سینمایی وزارت ارشاد برگزار شد.

علی جنتی وزیر ارشاد در این مراسم گفت: همه فعالان اقامه نماز در راه قدسی گام نهاده‌اند و اجرشان را جز حضرت معبود از كس دیگری طلب نمی‌كنند. سخن گفتن در مورد نماز هم آسان و هم دشوار است. از آنجایی آسان است كه سراسر این عبادت سخن گفتن بنده با خداوند را شامل می‌شود و از این جهت كه قرار است تمام عرصه زندگی در این عبادت تجلی یابد سخن گفتن پیرامون آن دشوار خواهد بود. عرفا نماز را همچون جویباری بهشتی توصیف كردند كه انسان گناهان خود را در آن شست‌وشو می‌دهد و به توبه، ندبه و معرفت امیدوار می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود افزود: نماز حقیقتاً كوتاه‌ترین راه ارتباط با خداوند است كه با دو ركعت نماز عشق برپا می‌شود و می‌تواند مرهمی باشد كه زخم‌ها و زنگارهای قلب را بزداید. از اهمیت نماز و جایگاه ویژه آن در دین اسلام همین بس كه قرآن كریم به طور مستقیم در 3 آیه محافظت از نماز را از ویژگی‌های مومنین می‌شمارد. پیامبر اكرم(ص) نماز را چهره دین اسلام می‌داند. بدین معنا كه نماز دروازه ورود به حقیقت دین اسلام است و طبیعی است كه در قیامت نخستین پرسش از نماز انتخاب شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: نماز ایستادن در برابر عظمت آسمان‌ها و زمین است. هر قامت نمازگزار سدی مقابل گناهان آینده می‌شود چون نهال تقوا را در دل می‌پروراند. نماز خودبینی و كبر را در افراد می‌زداید. وقتی 17 ركعت در یك روز خوانده می‌شود و در هر ركعت دو بار پیشانی بنده بر خاك ساییده می‌شود سفری در برابر بی‌نهایت است و معشوق عاشقش را در این حالت می‌پذیرد و رابطه‌ای عجیب پدید می‌آید. عاشق علاقه‌مند به راز و نیاز است و نماز در درون خود پناه‌جویی، سپاس، ترس، شوق، بزرگی و ستایشگری را یكجا به نمازگزار اهداء‌ می‌كند.

جنتی احساس لذت و كشف زیبایی در نماز را مستلزم رعایت مقدمات و آداب نماز خواند و اضافه كرد: آنچه كه خارج از نماز باید مورد ملاحظه مخلوق قرار گیرد، این است كه انسان توجهات خود را بالا برده و گناهی را مرتكب نشود تا روحش مكدر باشد. با دقت در پیكره نماز كه آمیزه‌ای از تكبیرةالاحرام، حمد و سوره و ركوع و سجود است درمی‌یابیم تك تك كلمات زمینه‌سازی مهر و عاطفه میان خداوند و مخلوق را فراهم می‌كند.

نمازگزار حقیقی در سخت‌ترین لحظات مثل حضرت زینب جز زیبایی نمی‌بیند

وی با بیان این پرسش كه نمازگزار حقیقی كیست، گفت: اگر حقیقتا یك نمازگزار واقعی باشیم در وقت اقامه نماز همه چیز را به فراموشی سپرده و سعی می‌كنیم نماز را در متن زندگی خود حاضر كنیم كه در این صورت فرد هیچ‌گاه سقوط نخواهد كرد. نمازگزار حقیقی كسی است كه خداوند هم به یاد او است و دلش همواره آرام بوده و قلبش هرگز احساس ندامت نمی‌كند و در سخت‌ترین لحظات مثل حضرت زینب(س) جز زیبایی چیز دیگری نمی‌بیند.

سبك زندگی اسلامی با فراگیری نماز محقق می‌شود

وزیر فرهنگ در مورد تكالیف و مسئولیت‌های فعالان نماز توضیح داد: سبك زندگی اسلامی بیشتر از هر چیز دیگری با فراگیری نماز محقق می‌شود. شاید بتوان مهمترین و نخستین وظیفه فعالان نماز را پوشش برای گسترش فرهنگ نماز در كشور دانست. ضمن تقدیر از پوشش در تعمیق فرهنگ نماز باید گفت هرگاه نتیجه فعالیت‌ها منجر به این شود كه نماز به بطن جامعه راه یافته و آثار آن در رفتار و كردار افراد مشاهده می‌شود می‌توان لبخند رضایت بر لب آورد. هر چند كه این آرزوی بزرگی است و همه دستگاه‌های فرهنگی به نوعی متولی آن هستند.

جوانان توصیه تحكمی را در نماز نمی‌پذیرند

جنتی در این بخش از سخنان خود  اظهار داشت: به خاطر وضعیت پیچیده فرهنگی كشور باید برای توسعه فرهنگ نماز از شیوه‌های جذاب و تازه بهره گرفته شود. جوانان امروز سخن تحكمی را برنمی‌تابند. از این رو باید دعوت را در بهترین شیوه‌ها ارائه كنیم. نماز باید به گونه‌ای به نوجوانان معرفی شود كه آنها احساس كنند نماز برایشان یار است نه بار.

وی با اشاره به اینكه مسجد مهمترین پایگاه زمان است، تاكید كرد: مساجد باید بیش از گذشته مورد حمایت قرار گیرند. اقدامات كانون‌های فرهنگی هنری مساجد در این عرصه متجلی است. اما بی‌تردید در این مسیر باید به نوآوری و تلاش‌های بیشتری روی آورد. كار خادمان نماز از بهترین معاملات با خداوند است. چون آنها جوانان را از تهدیدها و كج‌روی‌ها صیانت می‌كنند. حتی اگر یك نفر هم نمازخوان شود اجرشان كامل می‌شود.

بهترین فضاها به نمازخانه اختصاص یابد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینكه نماز مهمترین سلاح مبارزه با جنگ نرم دشمن است، گفت: نماز جوانان را به مبدا اصلی وصل كرده و از گزند بلاها ایمن می‌دارد. فرهنگ نماز اول وقت باید در بین ادارات و ارباب رجوع‌ها نهادینه شود. بهترین فضا باید در هر مكانی به نمازخانه اختصاص یابد. اینكه در بسیاری از جاده‌ها و مكان‌های عمومی اقامه نماز به خوبی صورت نمی‌گیرد و مكانهای نمازخواندن اندك است باعث سربلندی نیست. نباید در مشغله‌ها، نماز مورد غفلت واقع شود و مردم نماز را به منزل موكول كنند. شرایط نماز باید در همه مكان‌های عمومی به بهترین شكل فراهم باشد.

جنتی افزود: در مكان‌های عمومی باید به دنبال ترویج فرهنگ نماز باشیم. این كار نیازمند تولیدات فرهنگی و هنری بسیاری است. باید از روش‌های مستقیم و غیرمستقیم و دستاوردهای هنری برای فراگیری نماز استفاده كرد. با وجود همه تبلیغات، هنوز با نقطه آرمانی فاصله بسیاری داریم. باید بكوشیم تا به انتظار مقام معظم رهبری جامع عمل بپوشانیم.

وی در ادامه سخنان خود به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری اشاره كرد و گفت: ایشان فرموده‌اند كمبود مسجد در شهر‌ها، شهرك‌ها و روستاها، نبودن جایگاه نماز در ورزشگاه‌ها و بوستان‌ها، مراعات نشدن وقت نماز در مسافرت‌های دوردست، نپرداختن در كتب درسی به این فرضیه، نپرداختن به بهداشت در مساجد و... نقاط ضعفی است كه باید برای زدودن آن همت‌های بلندی برانگیخته شود. اهل سنت با وجود اختلافات اعتقادی همیشه نماز اول وقت خود را در مساجد برپا می‌كنند. تاثیری كه این امر در بهداشت معنوی جامعه و رفع نارسایی‌ها داشته مشهود است. با اینكه تلویزیون‌هایشان فیلم‌های غربی پخش می‌كند و مطبوعاتشان با چاپ هر نوع مقاله و تصویری در بسیاری مواقع بی‌بندوباری را ترویج می‌كند اما آثار نماز و تبلیغ فرهنگ آن روی بسیاری از این جوامع تاثیر گذاشته و ارزشهای اسلامی را بیشتر از ما كه در یك جامعه شیعی زندگی می‌كنیم رعایت می‌كنند.

وزیر فرهنگ و راشاد اسلامی در پایان گفت: باید برای تحقق سلامت معنوی جامعه به عروةالوثقی‌ الهی تمسك پیدا كنیم و برای جذب جوانان و نوجوانان به برخوردهای عاطفی و اغنایی روی آوریم تا فرهنگ نماز در عمق باورهایشان بنشیند و جامعه به سمت اصلاح پیش رود.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 آبان 1392 توسط ستاداقامه نماز شهرستان الیگودرز
تمامی حقوق مطالب برای ستاد اقامه نماز شهرستان الیگودرز محفوظ می باشد