تبلیغات
ستاد اقامه نماز شهرستان الیگودرز - ۳ صدایی كه خدا دوست دارد

ستاد اقامه نماز شهرستان الیگودرز
 
۳ صدایی كه خدا دوست دارد
1392-7-10

حجت‌الاسلام قرائتی در افتتاحیه مسابقات «درس‌هایی از قرآن»:
۳ صدایی كه خدا دوست دارد/ انتقاد از قفل‌گذاری روی نرم‌افزارهای دینی/ خاطره قرائتی درباره آزادی از زندان

حجت‌الاسلام قرائتی با توصیه دانش‌آموزان و عالمان به یادداشت و جمع‌آوری نكات مهم در طول زندگی گفت: علوم مختلف را جمع‌آوری و یادداشت كنید و آن را در اختیار یكدیگر قرار دهید تا همه با هم رشد كنیم.

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس آیین افتتاحیه بیست و دومین دوره مسابقات برنامه تلویزیونی درس‌هایی از قرآن با حضور حجت‌الاسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز و معلم قرآن كریم در تالار شیخ صدوق آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

بنابراین گزارش در این مراسم قرائتی طی سخنانی با اشاره به بیست و دومین سالروز راه‌اندازی دفتر ترویج فرهنگ قرآنی گفت: امسال بیست و دومین سالگرد راه‌اندازی این دفتر است این كار از یك كلاس درس شروع شد و امروز در تمام كشور گسترش پیدا كرده است، همچنین این كار مخاطبان ساده برنامه را به مخاطبان جدی تبدیل كرده و من از همه دست‌اندركاران و برگزار كنندگان آن تشكر می‌كنم.

وی با اشاره به اینكه مسابقات درس‌هایی از قرآن یكی از ارزان‌ترین كارهای فرهنگی است، گفت: در كار قرآن پول و پست و مقام نیست به همین دلیل است كه این كار رشد كرده همچنین این مسابقات ارزانترین كار فرهنگی است زیرا با برگزاری آن همه خانه‌ها كلاس درس می‌شود، ایاب و ذهاب ندارد و میلیون‌ها نفر در این كلاس حضور دارند علت موفقیت این كار هم این بوده كه دست ما در كار نبوده بلكه دست خدا در كار بوده.

قرائتی با اشاره به موضوع صحبتش درباره قلم گفت: حدود 40 سال پیش از زندان شاه به دیدار یكی از علما رفتم در آنجا به وی گفتم مرا نصیحت كن! او چیزی به یاد نیاورد فقط گفت چند دفتر تهیه كن و هر دفتر را به یك موضوع اختصاص بده و نكات مهم درباره این موضوعات را یادداشت كن. امروز 40 سال از این ماجرا می‌گذرد و من هنوز دفترهای 40 سال پیش را هم در اختیار دارم و همه موضوعات را در این دفترها نوشته‌ام كه یكی از نتیجه این یادداشت‌ها انتشار مجموعه تفسیر نور است از این رو به همه شما هم توصیه می‌كنم نكات مفید را در طول زندگی یادداشت كنید زیرا پس از سال‌ها می‌توانید كتب مختلف با موضوعات مختلف عرضه كنید.

این استاد قرآن كریم با اشاره به سوگند خداوند به قلم اظهار داشت: موضوعات مختلفی برای سوگند خوردن وجود دارد امام خدا در قرآن به قلم و علم آینده قسم خورده است این نشانه اهمیت قلم برای جمع‌آوری علوم است. همچنین خداوند در جای دیگری گفته كه اگر داد و ستد می‌كنید آن را بنویسید اگر نمی‌توانید بنویسید كاتب بیاورید و بنویسید پس بدانید بزرگترین آیات قرآن درباره نوشتن است.

این استاد قرآن كریم درباره نقش قلم در زندگی و جامعه گفت: قلم و نگارش نقش‌های زیادی در جوامع و زندگی دارد كه بخشی از آنها اتكال به آرمان‌ها، اتصال تجربه‌ها، بیدار كردن افكار عمومی به هم ریختن افكار عمومی، بیدار كردن انسان‌ها از خواب، به خواب بردن انسان‌های بیدار است. همچنین قلم یك سند رسمی است و می‌توان در آینده به آن استناد كرد.

* 3 صدایی كه خدا دوست دارد

وی در ادامه با اشاره به اینكه خداوند سه صدا را دوست دارد، گفت: خدای متعال صدای چرخ نخ‌ریسی پیرزن‌ها، صدا قلم و صدای سرباز را دوست دارد و این بحث به مناسبت كسانی است كه پای تلویزیون قلم به دست می‌گیرند و مطالب برنامه را یادداشت می‌كنند.

قرائتی با توصیه حاضران به مطالعه خصوصاً مطالعه هدفدار گفت: عمر محدود است و فرصت كم پس در این فرصت كوتاه سعی كنید مطالب مهم را به خوبی یادداشت كنید همچنین با مطالعه علوم مختلف را فرا بگیرید البته مطالعه باید هدفدار باشد امروز بسیاری از چیزها از هویت افتاده است به عنوان مثال در مساجد مناره‌های بلندی می‌سازند كه كارایی ندارد در حالی كه فلسفه ساخت مناره برای اقامه اذان است همچنین در درون مسجد می‌توان با یك فلش ساده جهت قبله را به افراد نشان داد در حالی كه هزینه‌های بسیار زیادی برای ساخت محراب صرف می شود.

رئیس ستاد اقامه نماز تأكید كرد: یكی از نشان‌های دوران آخر‌آلزمان ساخت مساجد مجلل و خالی از نمازگزار است این‌ها را گفتم كه بدانید به دنبال چیزهای با هدف باشید و از خواندن مطالب بیهوده خودداری كنید.

این استاد قرآن كریم با انتقاد از عالمانی كه برای آثار خود قفل نرم‌افزاری می‌گذارند، گفت: غربی‌ها مطالب مضر و تصاویر مستهجن خود را به صورت رایگان برای جوانان ما ارسال می‌كنند در حالیكه ما جلوی تكثیر علوم و احادیث را می‌گیریم و بر آثارمان قبل می‌گذاریم پس بیایید بخل را كنار بگذاریم، مدام نگوییم سرقت علمی! تبلیغ را همگانی كنیم و حتی كتاب‌هایی كه داریم را به دیگران امانت بدهیم.

وی خدایی كردن كارها را یكی دیگر از موضوعات مهم زندگی دانست و گفت: باید در زندگی به كارها رنگ الهی بدهیم و ارزش كارها را میلیاردی كنیم به عنوان مثال هنگامی كه آب می‌خوردیم بابت سیراب شدن همه تشنه‌ها خدا را شكر كنیم و یا هنگامیكه صدقه می‌دهیم بگوییم بابت دفع بلا از همه موجودات عالم. این گونه نیات اجر كارها را میلیاردها برابر افزایش می‌دهد.

قرائتی در پایان با توصیه مجدد حاضران به یادداشت مطالب مفید گفت: در طول زندگی نكات مختلف را یادداشت كنید و این نكات را پس از انتشار در اختیار همه قرار دهید و بگذارید آن‌ها هم منتشر كنند و راه علم را باز كنید تا همه با هم رشد كنیم.

گزارش تصویری 1

گزارش تصویری 2

نوشته شده در تاریخ شنبه 13 مهر 1392 توسط ستاداقامه نماز شهرستان الیگودرز
تمامی حقوق مطالب برای ستاد اقامه نماز شهرستان الیگودرز محفوظ می باشد